STRONA GŁÓWNA

PRODUKTY AROMATERAPIA CIEKAWOSTKI KONTAKT
 
Rośliny stosowane w aromaterapii

Działanie i wchłanianie olejków aromaterapeutycznych

Formy aromaterapii

 

CHARAKTERYSTYKA GŁÓWNYCH PREPARATÓW ZIOŁOWYCH

Olejki aromaterapeutyczne są otrzymywane z roślin, tradycyjnie poprzez destylację.

Są to 100% koncentraty roślinne, które posiadają bardzo silne działanie na organizm człowieka. Aby uzyskać małą buteleczkę leku, trzeba poddać destylacji wiele kilogramów lub nawet ton dzikich roślin. Na 10 ml olejku zużywa się np. 3 kg płatków lawendy, a w przypadku olejku różanego na 1 kg esencji potrzeba 5 000 kg płatków ze świeżo otwartych kwiatów. 

Drzewo herbaciane - nazwa łacińska Melaleuca altemifolia

Olejek drzewa herbacianego otrzymuje się z liści drzewo krzewu rosnącego w Australii i na okolicznych wyspach. Wbrew temu, na co wskazuje nazwa, roślina ta nie ma nic wspólnego z herbatą. Olejek stosowany jest w mieszankach przeciwgrzybicznych, przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych. Jest świetnym środkiem w zwalczaniu brodawek i kurzajek. Ma właściwości oczyszczające skórę i zwalczające trądzik. Dzięki właściwościom antyseptycznym stosowany jest jako środek pomocny w walce z infekcjami, grypą, przeziębieniem. Kolejną cechą olejku drzewa herbacianego jest działanie uspokajające nawet w stanie szoku i silnego zdenerwowania.

Eukaliptus – nazwa łacińska Eucalyptus globulus

Olejek eukaliptusowy otrzymuje się z drzewa eukaliptusowego, inaczej rozdębu, rosnącego w Australii. Jest używany do produkcji cukierków, kropli, syropów i past do zębów, jako środek antyseptyczny i odświeżający oddech. Ze względu na silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe stosuje się go w leczeniu kaszlu, bronchitu, zapalenia zatok, kataru i różnych infekcji górnych dróg oddechowych. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbólowemu olejek eukaliptusowy ma zastosowanie w terapii bólów reumatycznych i artretycznych. Często jest używany do masowania nadwerężonych mięśni. Pomaga również w zwalczaniu wszy głowy. Wzmacnia system immunologiczny.

Lawenda – nazwa łacińska Lavandula angustifolia

Olejek lawendowy otrzymuje się z lawendy prawdziwej, uprawianej w krajach śródziemnomorskich i w krajach basenu Morza Czarnego. Łagodzi skutki ukąszeń owadów i poparzenia słonecznego, jest skutecznym środkiem w leczeniu trądziku, egzem, dermatoz, łupieżu, stanów zapalnych skóry, grzybic, liszajów, pleśniawek pochwy, wszawic. Przeciwdziała gromadzeniu się płynów w organizmie i obniża ciśnienie krwi. Olejek lawendowy ma działanie regulujące zaburzenia układu trawiennego. Likwiduje wzdęcia, nudności i kolki. Działa przeciwbólowo, co wykorzystywane jest w reumatyzmie, zapaleniu ucha, menstruacji i migrenie. Używany jest w mieszankach stosowanych w katarze, przeziębieniu, grypie, astmie i zapaleniu gardła. Ma właściwości uodporniające organizm, jest środkiem uspokajającym i przeciwdepresyjnym.

Sosna - nazwa łacińska Pinus silvestris

Olejek sosnowy pochodzi z igieł i gałązek sosny zwyczajnej występującej w północnej Europie (także w Polsce). Najlepszy olejek otrzymuje się wiosną i latem. Jest stosowany w farmacji, w produkcji syropów przeciwkaszlowych, także tych robionych domowym sposobem ze świeżych pędów sosny. Ma dobre właściwości antyseptyczne w infekcjach dróg oddechowych i zatok. Działa pobudzająco i odświeżająco w otępieniu umysłowym. Zwiększa odporność organizmu.

Jodła syberyjska - nazwa łacińska Abies sibirica

Olejek pichtowy pozyskiwany jest ze starannie wyselekcjonowanych gałązek białokorej jodły syberyjskiej. Jodła ta rośnie tylko na nieskazitelnie czystych ekologicznie terenach. Olejek wytwarzany jest według dawnej receptury, w sposób całkowicie naturalny, bez szkody dla środowiska, dlatego nie traci nic ze swoich właściwości oraz zachowuje pełnię uzdrawiających składników. Działa on odmładzająco, oczyszczająco i witalizująco. 

Skuteczny: zabija wirusy, bakterie, grzyby, daje rewelacyjne rezultaty jako środek wspomagający leczenie wielu dolegliwości.

 
Copyright (c) by PharmaTech. Wszelkie prawa zastrzeżone.